| Product Lifecycle Status | |
| Lifecycle Status | Active |
| Base Product Number | |
| Components for Drones and Data Transmission | |
| Motor / Servo Series | |
| Motor / Servo Power Supply | DC Motor |
| Motor / Servo Type | Brushed (Coreless) DC Motor |
| Motor / Servo Function | Servomotor, RC (Hobby) |
| Voltage - Rated | Rated: 6.0VDC Operating Voltage: 3.8VDC-8.4VDC |
| Stall Current (at Locked) | 0.68 A @ 6.0V |
| Rated Current | 0.25 A @ 6.0V |
| Revolutions per Minute (RPM) | - |
| Rotational Speed (Angular) | 0.21sec/60°@3.8V |
| Torque - Rated | 2.8 Kg.cm @ 3.8V Rated Torque: 1.5 Kg.cm @ 6.0V |
| Power - Rated | - |
| Working Frequency | 1520 us / 333 Hz |
| Default Travel Angle | ±60° = 120° Total |
| Soft Start | Programmable |
| Programmability | Yes (Is Programmable) |
| Position Sensor (Encoder) | Potentiometer |
| Shaft - Spline Diameter | 4 mm |
| Shaft - Teeth Count | 15 (15T) |
| Shaft - Length | 3.2 mm |
| Shaft and Bearing Length | - |
| Mounting Hole Spacing | 2 Holes 26.50 mm |
| Termination Style | Wire Leads with Connector: 1 (Orange) - PWM Command Signal 2 (Red) - DC+ Supply Voltage 3 (Brown) - DC- Supply Ground |
| Gear Reduction Ratio | - |
| Case Material | Aluminum Alloy |
| Gear Set Material | Hardened Steel |
| Features (Motors / Servos) | - |
| Technical Documents | |
| Detailed description | HS08A HV Digital Metal Gear Micro Servo 6.0Kgf.cm 0.09sec for Gliders |
| Link to Manufacturer's page | https://kstservos.com/products/hs08-a-hv-micro-digital-metal-gear-glider-5-2kg-torque-servo-motor |
| Datasheets | HS08A & HS08B V6.0 Technical Specification |
| Package / Case | |
| Dimensions | 23.5 mm * 8 mm * 25.25 mm ± 0.2 mm (Case) |
| Single Unit Weight (Net) | 11 g ± 10% |
| Operating Temperature | -10°C ~ 65°C |
| Packing | |
| Primary Packing | Box |
| Primary Packing QTY | 1 |
| Standard Set Includes | HS08A Servo - 1 pcs., Servo Horn Screw - 1 pcs., Mounting Screws - 5 pcs., Plastic Servo Horn (Different Dimensions) - 4 pcs. |
| Secondary Packing | Box |
| Secondary Packing QTY | 100 |
| Group Packing | Box |
| Group Packing QTY | 200 or 300 pcs. |
| Environmental & Export | |
| Ingress Protection | - |
| ECCN | EAR99 / NLR |
| HTS Code | 8501109990 |
| Country Of Origin (COO) | China (CN) |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
Related Products
Tags: KST, HS08A, BaseProductNumberKSTHS08AHS08B









