| Gas Discharge Tube Arresters (GDT) | |
| Gas Discharge Tube Arresters (GDT) Series | A71 |
| Voltage - DC Spark Over (Nom) | 1400 V |
| Impulse Discharge Current (8/20µs) | 10000 A (10 kA) |
| GDT Tolerance | ±20% |
| Number of Poles | 2 |
| Fail Short | No |
| Technical Documents | |
| Link to Manufacturer's page | https://product.tdk.com/en/search/protection/voltage/arrester/info?part_no=B88069X2180S102 |
| Datasheets | |
| Package / Case | |
| Mounting | Through Hole |
| Package Type/Name | Axial Cylinder 2 Lead |
| Package Version | Axial Cylinder ⌀ 8 * 8 mm, 2 Lead ⌀ 1.0 * 27 mm |
| Single Unit Weight (Net) | 2 g |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Peak Package Body Temperature (PPT) (°C) | 260°C |
| Packing | |
| Primary Packing | Box |
| Primary Packing QTY | 100 |
| Primary Packing Weight | 205 g |
| Primary Packing Dimensions | 205 * 60 * 75 mm |
| Environmental & Export | |
| ECCN | EAR99 / NLR |
| HTS Code | 8536309000 |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
A71-H14X : B88069X2180S102
- Brand: TDK / EPCOS
- Product Code: A71-H14X : B88069X2180S102
- Availability: 500
-
грн. 48.000
- Ex Tax: грн. 40.000

