| Connectors, Interconnects | |
| Connector Series | MSW26482 |
| Connector Qualification | MIL-DTL-26482 Series I |
| Connector Style | Circular, Bayonet |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions (Ports) | 55 (Data) contacts size #20 (diameter 1.0 mm) |
| Shell Size - Insert | 22-55 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | Flange |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Orientation | N (Normal) |
| Contact Termination Style | Solder Cup |
| Current Rating (Amps) | 7.5 A |
| Primary Material | Metal |
| Housing/Shell Material | Aluminium alloy |
| Housing Color | Olive drab chromate over cadmium plating (conductive) |
| Technical Documents | |
| Link to Manufacturer's page | |
| Datasheets | https://milspecwest.com/wp-content/uploads/MSW-26482-CATALOG.pdf |
| Package / Case | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Packing | |
| Primary Packing | Bag |
| Primary Packing QTY | 1 |
| Environmental & Export | |
| Shielding (EMC) | Unshielded |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| ECCN | EAR99 / NLR |
| HTS Code | 8536699090 |
| Country Of Origin (COO) | India |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
MSW00A22-55P-SR
- Brand: MilSpecWest
- Product Code: MSW00A22-55P-SR
- Availability: Out Of Stock
-
грн. 0.000
- Ex Tax: грн. 0.000
Related Products
Tags: MSW, MilSpecWest, MSW00A22-55P-SR, MSW00A2255PSR, PT00A2255PSR, PT00A-22-55P(SR), PT00A-22-55P-SR, PT00A22-55P(SR), PT00A22-55P-SR, 851-00AC22-55P50, 85100AC2255P50, KPT00B22-55P, KPT00B2255P, PW00B22-55P, PW00B2255P


