| Connectors, Interconnects | |
| Connector Series | MSW26482 |
| Connector Qualification | MIL-DTL-26482 Series I |
| Connector Style | Circular, Bayonet |
| Connector Type | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions (Ports) | 41 (Data) contacts size #20 (diameter 1.0 mm) |
| Shell Size - Insert | 20-41 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Orientation | N (Normal) |
| Contact Termination Style | Solder Cup |
| Current Rating (Amps) | 7.5 A |
| Primary Material | Metal |
| Housing/Shell Material | Aluminium alloy |
| Housing Color | Olive drab chromate over cadmium plating (conductive) |
| Technical Documents | |
| Link to Manufacturer's page | |
| Datasheets | https://milspecwest.com/wp-content/uploads/MSW-26482-CATALOG.pdf |
| Package / Case | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Packing | |
| Primary Packing | Bag |
| Primary Packing QTY | 1 |
| Environmental & Export | |
| Shielding (EMC) | Unshielded |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| ECCN | EAR99 / NLR |
| HTS Code | 8536699090 |
| Country Of Origin (COO) | India |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
MSW06A20-41S-SR
- Brand: MilSpecWest
- Product Code: MSW06A20-41S-SR
- Availability: 25
-
грн. 4,963.200
- Ex Tax: грн. 4,136.000
-
- 10 or more грн. 4,665.600
- 25 or more грн. 4,368.000
Related Products
Tags: MSW, MilSpecWest, MSW06A20-41S-SR, MSW06A2041SSR, 851-06AC20-41S50, 85106AC2041S50, PT06A20-41S-SR, PT06A2041SSR, PT06A20-41S(SR), KPT06A20-41S, KPT06A2041S, PW06B20-41S, PW06B2041S







