| Connectors, Interconnects | |
| Connector Series | PT/451-26482 Series I |
| Connector Qualification | MIL-DTL-26482 Series I |
| Connector Style | Circular, Bayonet |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions (Ports) | 10 (Data) contacts size #20 (diameter 1.0 mm) |
| Shell Size - Insert | 12-10 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | Flange |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Orientation | N (Normal) |
| Contact Termination Style | Solder Cup |
| Current Rating (Amps) | 7.5 A |
| Primary Material | Metal |
| Housing/Shell Material | Aluminium alloy |
| Housing Color | Black Zinc Cobalt |
| Technical Documents | |
| Link to Manufacturer's page | https://www.amphenol-socapex.com/products/io-connectors/pt451-26482-series-i/pt451-26482-series-i |
| Datasheets | https://online.flippingbook.com/view/902122327/20/#zoom=true |
| Package / Case | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Packing | |
| Primary Packing | Bag |
| Primary Packing QTY | 1 |
| Environmental & Export | |
| Ingress Protection | Environment Sealed |
| Shielding (EMC) | Unshielded |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| ECCN | EAR99 / NLR |
| HTS Code | 8536699090 |
| Country Of Origin (COO) | Great Britain |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
PT02E12-10S(025)
- Brand: Amphenol Socapex
- Product Code: PT02E12-10S(025)
- Availability: 305
-
грн. 1,224.000
- Ex Tax: грн. 1,020.000
-
- 10 or more грн. 1,047.600
- 25 or more грн. 981.600
Tags: Amphenol, AmphenolPCD, PCD, Socapex, SCX, PT02E1210S025, PT02E-12-10S(025), PT02E-12-10S-025, PT02E12-10S(025), PT02E12-10S-025




