| Connectors, Interconnects | |
| Connector Series | PT/451-26482 Series I |
| Connector Qualification | MIL-DTL-26482 Series I |
| Connector Style | Circular, Bayonet |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions (Ports) | 3 (Data) contacts size #16 (diameter 1.6 mm) |
| Shell Size - Insert | 12-3 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | Flange |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Orientation | N (Normal) |
| Contact Termination Style | Solder Cup |
| Current Rating (Amps) | 13 A |
| Primary Material | Metal |
| Housing/Shell Material | Aluminium alloy |
| Housing Color | Black Zinc Cobalt |
| Technical Documents | |
| Link to Manufacturer's page | https://www.amphenol-socapex.com/products/io-connectors/pt451-26482-series-i/pt451-26482-series-i |
| Datasheets | https://online.flippingbook.com/view/902122327/20/#zoom=true |
| Package / Case | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Packing | |
| Primary Packing | Bag |
| Primary Packing QTY | 1 |
| Environmental & Export | |
| Ingress Protection | Environment Sealed |
| Shielding (EMC) | Unshielded |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| ECCN | EAR99 / NLR |
| HTS Code | 8536699090 |
| Country Of Origin (COO) | Great Britain |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
PT02E12-3P(025)
- Brand: Amphenol Socapex
- Product Code: PT02E12-3P(025)
- Availability: 267
-
грн. 968.400
- Ex Tax: грн. 807.000
-
- 10 or more грн. 858.000
- 25 or more грн. 804.000
Tags: Amphenol, AmphenolPCD, PCD, Socapex, SCX, PT02E123P025, PT02E-12-3P(025), PT02E-12-3P-025, PT02E12-3P(025), PT02E12-3P-025




