| Connectors, Interconnects | |
| Connector Series | PT/451-26482 Series I |
| Connector Qualification | MIL-DTL-26482 Series I |
| Connector Style | Circular, Bayonet |
| Connector Type | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions (Ports) | 16 (Data) contacts size #16 (diameter 1.6 mm) |
| Shell Size - Insert | 20-16 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Orientation | N (Normal) |
| Contact Termination Style | Solder Cup |
| Current Rating (Amps) | 13 A |
| Primary Material | Metal |
| Housing/Shell Material | Aluminium alloy |
| Housing Color | Olive drab chromate over cadmium plating (conductive) |
| Technical Documents | |
| Link to Manufacturer's page | https://www.amphenol-socapex.com/products/io-connectors/pt451-26482-series-i/pt451-26482-series-i |
| Datasheets | https://online.flippingbook.com/view/902122327/32/#zoom=true |
| Package / Case | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Packing | |
| Primary Packing | Bag |
| Primary Packing QTY | 1 |
| Environmental & Export | |
| Shielding (EMC) | Unshielded |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| ECCN | EAR99 / NLR |
| HTS Code | 8536699090 |
| Country Of Origin (COO) | Great Britain |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
PT06A20-16S(SR)
- Brand: Amphenol Socapex
- Product Code: PT06A20-16S(SR)
- Availability: 25
-
грн. 5,768.400
- Ex Tax: грн. 4,807.000
-
- 10 or more грн. 5,103.600
- 25 or more грн. 5,037.600
Related Products
Tags: Amphenol, AmphenolPCD, PCD, Socapex, SCX, PT06A2016SSR, PT06A20-16S(SR), PT06A20-16S-SR, PT06A-20-16S(SR), PT06A-20-16S-SR, MSW06A20-16S-SR, MSW06A2016SSR, 851-06AC20-16S50, 85106AC2016S50, KPT06A20-16S, KPT06A2016S, PW06B20-16S, PW06B2016S










