| Product Lifecycle Status | |
| Lifecycle Status | Active |
| Connectors, Interconnects | |
| Adapter Series | N to N |
| Adapter Type | Jack to Jack |
| Adapter Conversion Type | Same Series (In-Series) |
| Center Gender | Female to Female |
| Convert From (Adapter End) | N Jack, Female Socket |
| Convert To (Adapter End) | N Jack, Female Socket |
| Adapter Style | Straight |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | Flange |
| Fastening Type | Side #1: Threaded, Side #2: Threaded |
| Center Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish/Plating | Gold |
| Contact Finish/Plating Thickness | - |
| Impedance | 50 Ohms |
| Frequency - Max (GHz) | 11 GHz |
| Body Material | Brass |
| Body Finish Plating | White Bronze |
| Body Color | Gray (Silver) Metallic |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Technical Documents | |
| Link to Manufacturer's page | |
| Package / Case | |
| Drawings, CAD-Models | |
| Single Unit Weight (Net) | 49.24 g |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | MSL1 (Unlimited) |
| Packing | |
| Primary Packing | Bag |
| Primary Packing QTY | 1 |
| Environmental & Export | |
| Ingress Protection | Not Rated |
| Shielding (EMC) | - |
| RoHS Status | Under Review |
| ECCN | EAR99 / NLR |
| HTS Code | 8536691000 |
| Country Of Origin (COO) | Vietnam (VN) |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
172278
- Brand: Amphenol RF
- Product Code: 172278
- Availability: Out Of Stock
-
грн. 0.000
- Ex Tax: грн. 0.000
Tags: Amphenol, RF, Amphenol RF, AmphenolRF, 172278

