| Product Lifecycle Status | |
| Lifecycle Status | Active |
| Base Product Number | https://ekzot.com.ua/index.php?route=product/search&tag=BaseProductNumberAMPHRF132 |
| Connectors, Interconnects | |
| Connector Style | SMA |
| Connector Type | Jack Receptacle, Female Socket |
| Number of Positions (Ports) | 1 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | Flange |
| Fastening Type | Threaded |
| Orientation | Straight |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Finish/Plating | Gold |
| Contact Finish/Plating Thickness | - |
| Contact Termination Style | Solder |
| Shield Termination Style | Solder |
| Impedance | 50 Ohms |
| Frequency - Max (GHz) | 12.4 GHz |
| Cable Group | - |
| Body Material | Brass |
| Body Finish Plating | Gold |
| Body Color | Gold |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Features (connectors) | Round Post 0.705 Inches (17.91 mm) with Extended Insulation 0.591 Inches (15.01 mm) |
| Mating Cycles (Min) | 500 |
| Technical Documents | |
| Link to Manufacturer's page | |
| Package / Case | |
| Drawings, CAD-Models | |
| Single Unit Weight (Net) | 3.1 g |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | MSL1 (Unlimited) |
| Packing | |
| Primary Packing | Bag |
| Primary Packing QTY | 1 |
| Standard Set Includes | 1 Connector |
| Environmental & Export | |
| Ingress Protection | Not Rated |
| Shielding (EMC) | - |
| RoHS Status | Compliant with Exemption 6C https://www.amphenolrf.com/en-us/product-compliance-search/download-certificate/?partnumber=132146 |
| ECCN | EAR99 / NLR |
| HTS Code | 8536699090 |
| Country Of Origin (COO) | Vietnam (VN) |
| Date Code | - |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
Tags: Amphenol, RF, Amphenol RF, AmphenolRF, 132146, BaseProductNumberAMPHRF132


