| Product Lifecycle Status | |
| Lifecycle Status | Active |
| Connectors, Interconnects | |
| Connector Series | SMP |
| Connector Style | SMP |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Number of Positions (Ports) | 1 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | Flange |
| Fastening Type | Snap-On / Limited Detent |
| Orientation | Straight |
| Center Contact Material | Beryllium Copper BERYLLIUM COPPER PER ASTM B196, ALLOY No. UNS C17300, TD04 |
| Contact Finish/Plating | Gold |
| Contact Finish/Plating Thickness | GOLD PER ASTM B488, TYPE II, CODE C, CLASS 1.27, OVER NICKEL PER AMS-QQ-N-290, CLASS 1, .00005" MIN. |
| Contact Termination Style | Solder |
| Shield Termination Style | Solder |
| Impedance | 50 Ohms |
| Frequency - Max (GHz) | 40 GHz |
| Cable Group | 0.047" Flexible |
| Body Material | Stainless Steel |
| Body Finish Plating | Passivated |
| Body Color | Gray (Silver) Metallic |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Features (connectors) | Limited Detent |
| Mating Cycles (Min) | 500 |
| Technical Documents | |
| Link to Manufacturer's page | https://www.svmicrowave.com/smp-male-flange-mount-connector-2-hole-for-047-cable-ld |
| Package / Case | |
| Drawings, CAD-Models | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Packing | |
| Primary Packing | Blister |
| Primary Packing QTY | 50 |
| Standard Set Includes | 1 Connector |
| Environmental & Export | |
| Ingress Protection | Not Rated |
| Shielding (EMC) | Shielding Effectiveness: ≥ -80 dB DC - 3 GHz, ≥ -65 dB 3 - 26.5 GHz |
| RoHS Status | Compliant with Exemption 6C: https://www.svmicrowave.com/Attachment/DownloadFile?downloadId=12839 EU REACH Regulation (EC) No. 1907/2006 SVHC > Threshold: https://www.svmicrowave.com/Attachment/DownloadFile?downloadId=13525 |
| ECCN | EAR99 / NLR |
| HTS Code | 8536699090 |
| Country Of Origin (COO) | USA (US) |
| Date Code | 2025 / 2026 |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
SF1211-6021
- Brand: Amphenol SV Microwave
- Product Code: SF1211-6021
- Availability: 72
-
грн. 0.000
- Ex Tax: грн. 0.000
Tags: Amphenol, SV, SVMicrowave, SV Microwave, Amphenol SV Microwave, SF1211-6021

