| Diodes (Single, Arrays, Bridges) | |
| Diode(s) Configuration | 1 Independent |
| Crystal Manufacturing Technology | Ultrafast Soft Recovery |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7 V @ 8 A (25°C) |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 55 ns |
| Capacitance @ Vr, F | 25 pF @ 200 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V (25°C) |
| Technical Documents | |
| Link to Manufacturer's page | |
| Datasheets | |
| Package / Case | |
| Mounting | Through Hole |
| Package Type/Name | TO-220AC-2L |
| Termination Count | 2 |
| Material | Plastic |
| Single Unit Weight (Net) | 2.0 g |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ - Junction) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Packing | |
| Primary Packing | Tube |
| Primary Packing QTY | 50 |
| Secondary Packing QTY | 1000 |
| Environmental & Export | |
| RoHS Status | + |
| ECCN | EAR99 / NLR |
| HTS Code | 8541100010 |
| Country Of Origin (COO) | China |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
VS-HFA08TB60-M3
- Brand: Vishay
- Product Code: VS-HFA08TB60-M3
- Availability: Out Of Stock
-
грн. 0.000
- Ex Tax: грн. 0.000

