| Diodes (Single, Arrays, Bridges) | |
| TVS Diode Type | Steering (Rail to Rail) |
| Unidirectional Channels | 4 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 5.5 V (Max) |
| Voltage - Breakdown (Min) | 11 V (Min) |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 17 V @ 5 A (8/20µs) |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 5.5 A (8/20µs) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | - |
| Power - Peak Pulse | 100 W (8/20µs) |
| Power Line Protection | Yes |
| TVS Applications | Ethernet, LVDS, USB 2.0 |
| Capacitance @ Vr, F | C I/O: 1.5 pF @ 5 V, 10 MHz per channel |
| Technical Documents | |
| Link to Manufacturer's page | |
| Datasheets | TPD4E001 Low-Capacitance 4-Channel ESD-Protection for High-Speed Data Interfaces datasheet (Rev. O) |
| Package / Case | |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Type/Name | SOT-563, SOT-666 |
| Package Version | SOT-5X3 (DRL) | 6 |
| Termination Count | 6 |
| Drawings, CAD-Models | |
| Material | Plastic |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) [Level-1-260C-UNLIM] |
| Peak Package Body Temperature (PPT) (°C) | 260°C |
| Packing | |
| Primary Packing | Tape & Reel (TR) |
| Primary Packing QTY | 4000 |
| Environmental & Export | |
| RoHS Status | + |
| ECCN | EAR99 / NLR |
| HTS Code | 8541100090 |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
TPD4E001DRLR
- Brand: Texas Instruments
- Product Code: TPD4E001DRLR
- Availability: 3750
-
грн. 21.600
- Ex Tax: грн. 18.000
-
- 100 or more грн. 18.000

