| Diodes (Single, Arrays, Bridges) | |
| Series | TZM |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15 V |
| Zener Tolerance | ±6 % |
| Power (Max) | 500 mW (0.5 W) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5 V @ 200 mA (25°C) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 nA @ 11 V (25°C) |
| Technical Documents | |
| Link to Manufacturer's page | |
| Datasheets | |
| Package / Case | |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Type/Name | MINI-MELF, SOD-80, DO-213AC |
| Package Version | SOD-80 |
| Termination Count | 2 |
| Material | Glass |
| Single Unit Weight (Net) | 0.031 g |
| Operating Temperature | (not normed) ~ 175°C (TJ - Junction) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Peak Package Body Temperature (PPT) (°C) | 260°C |
| Packing | |
| Primary Packing | Tape & Reel (TR) |
| Primary Packing QTY | 2500 |
| Secondary Packing QTY | 12500 |
| Environmental & Export | |
| RoHS Status | + |
| ECCN | EAR99 / NLR |
| HTS Code | 8541100090 |
| Country Of Origin (COO) | China |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
TZMC15-GS08
- Brand: Vishay
- Product Code: TZMC15-GS08
- Availability: 1400
-
грн. 0.960
- Ex Tax: грн. 0.800
This product has a minimum quantity of 100
This product is sold in quantity multiple to 100

