| Rugged Specs | |
| Water and dust proof | IP65 |
| Tech Specs | |
| Display | 14inch IPS 16:9, 1920*1080, Gorilla Glass TP |
| Operating System | Dos |
| Processors | Intel® Ultra 7 |
| Memory | 32 |
| Storage | 256GB |
| I/O Ports | Thunderbolt 4, HDMI 2.0a, RJ45, RS232, USB 3.2/3.0/2.0, SIM, TF |
| Communications | WiFi 6, Bluetooth 5.1, optional 4G and 5G |
| Security | Fingerprint reader / NFC / Beidou, GPS |
| Environment | -20℃~60℃ |
| Technical Documents | |
| Datasheets | |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
Rugged laptop EM-X14M
| Processor | Intel® Core™ Ultra (Meteor Lake-H I5 125H); Optional: i7 155H |
| Graphics | Intel® Arc™ with Xe LPG architecture |
| Memory & Storage | 32GB DDR5 (4800MHz); 256GB SSD, expandable via dual storage slots |
| Display | 14-inch FHD, 1920×1080, 1000 nit brightness, optional 10-point capacitive touch with glove support |
| Operating System | Windows 11 Pro (64-bit); Optional: Windows 11 Home, Windows 10 IOT |
| Connectivity | WiFi 6, Bluetooth 5.1, optional 4G and 5G |
| Ports | Thunderbolt 4, HDMI 2.0a, RJ45, RS232, USB 3.2/3.0/2.0, SIM, TF, and more |
| Battery | 56Wh removable battery, 14.4Wh built-in battery (hot-swappable) |
| Rugged Standards | IP65 dust-/waterproof, MIL-STD-810H, 1.2m drop resistance, -20°C to 60°C operating range |
| Camera | Front: 5MP |
| Optional Features | 5G support, NFC, fingerprint sensor, additional M.2 slots for custom modules |
| Dimensions | 363.2 x 287.4 x 42.1 mm |
| Certifications | IP65, MIL-STD-810H, CE, UN3803, Optional FCC, CCC |
Laptop EM-X14M
- Brand: EMDOOR
- Product Code: EM-X14M
- Availability: 20
-
грн. 104,499.600
- Ex Tax: грн. 87,083.000

