| DC/DC Convertors | |
| Series | TEN 40WI |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Regulation | Internal REGULATED, Adjustable Output Voltage |
| Style/Outline | 8-DIP 2*2*0.4 inch |
| Nominal Input Voltage | 24 VDC (Ultra wide 4:1 input voltage 9 ~ 36 VDC) |
| Input Voltage Low | 9 VDC |
| Input Voltage High | 36 VDC |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage 1 | 12 V (Adjustable 10.8 ~ 13.2 V by external trim resistor) |
| Output Current 1 (Max) | 3.33 A (Minimum Load 1.5 % of Iout max.) |
| Rated Power (Watts) | 40 W |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Isolation Voltage | 1.5 kV |
| Efficiency | 87 % |
| Technical Documents | |
| Link to Manufacturer's page | |
| Datasheets | |
| Application Notes | Application Notes (download ZIP archive) ten40wi_characteristic_curves.pdf ten40wi_emi_consideration.pdf ten40wi_voltage_adjustment.pdf |
| Certifications | Certifications (download ZIP archive) ten40_50_wi_ul62368_1_coc.pdf ten40wi_ul62368_1_coc.pdf |
| Package / Case | |
| Mounting | Through Hole |
| Package Type/Name | 2" x 2", Copper, Nickel plated |
| Dimensions | 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8 * 50.8 * 10.2 mm) |
| Termination Count | 8 |
| Drawings, CAD-Models | |
| Material | Shielded metal case with insulated baseplate |
| Single Unit Weight (Net) | 60 g |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Packing | |
| Primary Packing | Tube |
| Primary Packing QTY | 5 |
| Primary Packing Weight | 375 g / Tube 5 pcs. |
| Primary Packing Dimensions | 290 * 55 * 22 mm |
| Environmental & Export | |
| RoHS Status | + |
| ECCN | EAR99 / NLR |
| HTS Code | 8504409000 |
| Country Of Origin (COO) | Taiwan |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
TEN 40-2412WI
- Brand: Traco Power
- Product Code: TEN 40-2412WI
- Availability: 10
-
грн. 5,520.000
- Ex Tax: грн. 4,600.000

