| Product Lifecycle Status | |
| Lifecycle Status | Active |
| Components for Drones and Data Transmission | |
| Motor / Servo Series | DS215MG |
| Motor / Servo Power Supply | DC Motor |
| Motor / Servo Type | Brushed (Coreless) DC Motor |
| Motor / Servo Function | Servomotor, RC (Hobby) |
| Voltage - Rated | Rated: 7.4VDC Operating Voltage: 6.0VDC-8.4VDC |
| Revolutions per Minute (RPM) | - |
| Rotational Speed (Angular) | 0.060sec/60°@6.0V 0.055sec/60°@7.4V 0.050sec/60°@8.4V |
| Torque - Rated | 3.1 Kgf.cm @ 6.0V 3.7 Kgf.cm @ 7.4V 4.0 Kgf.cm @ 8.4V |
| Power - Rated | - |
| Working Frequency | 1520 us / 333 Hz |
| Default Travel Angle | ±70° = 140° Total |
| Soft Start | Programmable |
| Programmability | Yes (Is Programmable) |
| Position Sensor (Encoder) | Potentiometer |
| Shaft - Spline Diameter | 5 mm |
| Shaft - Teeth Count | 25 (25T) |
| Shaft - Length | 3.5 mm |
| Shaft and Bearing Length | - |
| Mounting Hole Spacing | Rectangle (4 Holes) 28.0 * 7.0 mm |
| Termination Style | Wire Leads with Connector: 1 (Orange) - PWM Command Signal 2 (Red) - DC+ Supply Voltage 3 (Brown) - DC- Supply Ground |
| Gear Reduction Ratio | - |
| Case Material | Aluminum Alloy |
| Gear Set Material | Hardened Steel |
| Features (Motors / Servos) | - |
| Technical Documents | |
| Detailed description | DS215MG V8.0 Digital Metal Gear Micro Servo 4.0Kgf.cm 0.05sec for RC Glider and Helicopters |
| Link to Manufacturer's page | https://kstservos.com/products/ds215mg-v3-0-digital-metal-gear-micro-servo-3-70kg-cm-0-05sec-for-rc-glider-helicopters |
| Datasheets | DS215MG V8.0 Technical Specification |
| Package / Case | |
| Dimensions | 23 mm * 12 mm * 27.5 mm ± 0.2 mm (Case) |
| Single Unit Weight (Net) | 20 g ± 10% |
| Operating Temperature | -10°C ~ 65°C |
| Packing | |
| Primary Packing | Box 50 * 45 * 30 mm |
| Primary Packing QTY | 1 |
| Standard Set Includes | DS215MG V8.0 Servo - 1 pcs., Servo Horn Screw - 1 pcs., Mounting Screws - 4 pcs., Plastic Servo Horn (Different Dimensions) - 5 pcs. |
| Secondary Packing | Box |
| Secondary Packing QTY | 100 |
| Group Packing | Box |
| Group Packing QTY | 200 or 300 pcs. |
| Environmental & Export | |
| Ingress Protection | - |
| ECCN | EAR99 / NLR |
| HTS Code | 8501109990 |
| Country Of Origin (COO) | China (CN) |
| Date Code | DC 25+ |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
DS215MG V8.0
- Brand: KST
- Product Code: DS215MG V8.0
- Availability: 55
-
грн. 1,752.000
- Ex Tax: грн. 1,460.000
-
- 50 or more грн. 1,668.000
Tags: KST, DS215MG V8.0









