| Product Lifecycle Status | |
| Lifecycle Status | Active |
| Base Product Number | |
| Components for Drones and Data Transmission | |
| Motor / Servo Series | X10 Series Servos |
| Motor / Servo Power Supply | DC Motor |
| Motor / Servo Type | Brushed (Coreless) DC Motor |
| Motor / Servo Function | Servomotor, RC (Hobby) |
| Voltage - Rated | Rated: 7.4VDC Operating Voltage: 4.8VDC-8.4VDC |
| Revolutions per Minute (RPM) | - |
| Rotational Speed (Angular) | 0.13sec/60°@4.8V 0.11sec/60°@6.0V 0.09sec/60°@7.4V 0.08sec/60°@8.4V |
| Torque - Rated | 4.5 Kg.cm @ 4.8V 6.0 Kg.cm @ 6.0V 7.2 Kg.cm @ 7.4V 8.0 Kg.cm @ 8.4V |
| Power - Rated | - |
| Working Frequency | 1520 us / 333 Hz |
| Default Travel Angle | ±60° = 120° Total |
| Soft Start | Programmable |
| Programmability | Yes (Is Programmable) |
| Position Sensor (Encoder) | Potentiometer |
| Shaft - Spline Diameter | 5 mm |
| Shaft - Teeth Count | 25 (15T) |
| Shaft - Length | 3.5 mm |
| Shaft and Bearing Length | - |
| Mounting Hole Spacing | 2 Holes 36.00 mm |
| Termination Style | Wire Leads with Connector: 1 (Orange) - PWM Command Signal 2 (Red) - DC+ Supply Voltage 3 (Brown) - DC- Supply Ground |
| Gear Reduction Ratio | - |
| Case Material | Aluminum Alloy |
| Gear Set Material | Hardened Steel |
| Features (Motors / Servos) | - |
| Technical Documents | |
| Detailed description | X10 Mini Pro Digital Metal Gear Servo 8.0Kgf.cm 0.08sec for Competition Gliders and Large Scale Gliders |
| Link to Manufacturer's page | https://kstservos.com/products/x10-mini-pro-digital-metal-gear-servo-8-0kgf-cm-0-08sec-for-competition-gliders-and-large-scale-gliders?variant=45153232355513 |
| Datasheets | |
| Package / Case | |
| Dimensions | 30 mm * 10 mm * 28.0 mm ± 0.2 mm (Case) |
| Single Unit Weight (Net) | 20 g ± 10% |
| Operating Temperature | -10°C ~ 65°C |
| Packing | |
| Primary Packing | Box |
| Primary Packing QTY | 1 |
| Standard Set Includes | X10 Mini Pro Servo - 1 pcs., Servo Horn Screw - 1 pcs., Mounting Screws - 4 pcs., Plastic Servo Horn (Different Dimensions) - 2 pcs. |
| Secondary Packing | Box |
| Secondary Packing QTY | 100 |
| Group Packing | Box |
| Group Packing QTY | 200 or 300 pcs. |
| Environmental & Export | |
| Ingress Protection | - |
| ECCN | EAR99 / NLR |
| HTS Code | 8501109990 |
| Country Of Origin (COO) | China (CN) |
Please verify the characteristics of the product in manufacturer's datasheet in the "Technical Documents" section or on the manufacturer's website.
X10 Mini Pro-B
- Brand: KST
- Product Code: X10 Mini Pro-B
- Availability: Out Of Stock
-
грн. 0.000
- Ex Tax: грн. 0.000
Related Products
Tags: KST, X10 Mini Pro, X10 Mini Pro-A, X10 Mini Pro-B, BaseProductNumberKSTX10Series









